Mladí dobrovolníci ze Středoškolského dobrovolnického klubu inspirují své vrstevníky

08kom_lh2.jpg (57575 bytes)

Středoškolský dobrovolnický klub při Dobrovolnickém centru ADRA F-M a Sdružení Klubko uspořádal v novém školním roce spoustu zajímavých akcí.

V září 2008 proběhl nábor nových členů a v současné době se schází asi 30 studentů. Mladí dobrovolníci reagují na poptávku sociálních a zdravotních organizací a také sami dávají podněty k vlastním aktivitám. Studenti by rádi pestrou činností inspirovali další své vrstevníky a pozvali je mezi sebe do klubu.

První větší akcí, kterou členové dobrovolnického klubu ve školním roce 2008/2009 realizovali, bylo setkání pěstounských rodin v Komorní Lhotce. Studenti zajišťovali sportovní aktivity, výtvarnou dílnu a promítaní pohádek pro 30 dětí s různým zdravotním postižením. Tuto organizačně náročnou akci zvládli díky velkému nasazení opravdu výborně. Další proběhlou iniciativou byla organizace zábavného odpoledne pro děti "ulice" v nízkoprahového klubu U-kryt ve Frýdku-Místku. Soutěžilo se usilovně a všichni si užili hodně legrace. 08kom_lh11.jpg (68107 bytes)

V měsíci listopadu zavítali studenti do Gaudia - léčebny dlouhodobě nemocných a potěšili vánočními koledami nemocné seniory. Mladí dobrovolníci rozdávali vánoční přání a vlastnoručně upečené perníčky. Jeden z nemocných - bývalý dirigent Janáčkovy filharmonie, se pohotově ujal taktovky a udával zpívajícím ten správný rytmus. V tentýž den večer středoškoláci zvládli také rehabilitační plavání v sanatoriu v Metylovicich . Akce proběhla ve spolupráci s organizací APROPO z Havířova, která sdružuje těžce zdravotně postižené, především vozíčkáře. Odvážní dobrovolníci si mohli vyzkoušet roli asistenta při oblékání a přesunu do bazénu.

Na Mikuláše se rozhodli studenti z dobrovolnického klubu navštívit nemocné děti ve frýdecké nemocnici. Mikuláš rozdal dětem spoustu dárečků. Malí pacienti zpívali na oplátku písničky nebo recitovali básně. Čerti byli roztomilí a strašili děti jen maličko a spolu s andílky pěkně notovali. Děti za pomoci studentů vyráběly ozdobné svícny z jablíček, vánoční přání a navlékaly korálky. Pro nemocné děti to bylo příjemné zpestření. Zvláště jeden kluk si ten neobvyklý rozruch pochvaloval: "Už jsem se opravdu nudil, to je fajn, že jste přišli", popadl jehlu a začal navlékat korálky.

08sdk_sch5.jpg (72628 bytes)V sobotu 13. prosince se rozjeli dobrovolníci SDK do zařízení Náš Svět v Pržně. V kulturním sále zařízení se usadilo téměř padesát klientů a napjatě čekali, co se bude dít. Na parket přijeli na kolečkových bruslích samotný Mikuláš s kamarádkou vánoční myškou a všechny přivítali brazilským tancem. Pak začaly soutěže - tančilo se s balónkem, zpívaly se vánoční koledy, hrály se hry. Všichni mladí dobrovolníci byli skvělí a předvedli, že umí pobavit nejen sami sebe ale i druhé lidi - tentokrát chlapce a muže s mentálním postižením.

Činnost klubu v roce 2008 byla ukončena posezením členů v Dobré čajovně ve Frýdku-Místku. U šálku voňavého čaje se promítaly fotky a debatovalo o proběhlých akcích. Vedoucí klubu ocenila aktivitu a práci všech dobrovolníků a rozdala malé dárečky.

Středoškolský dobrovolnický klub podpořilo statutární město Frýdek-Místek, MŠMT, nadace Adra a v roce 2009 klub významně podpoří Nadační fond Hyundai. Klub je otevřen všem mladým lidem v regionu Frýdek-Místek, stačí se zkontaktovat e-mailem na adresu dcfm1@adra.cz nebo tel. 775 688 896 Více informací najdete také na www.dcfm.cz a www.klubkofm.cz. Monika Janoštíková DC ADRA Frýdek-Místek

08_12_SDK_mikulas21.jpg (83599 bytes)